Ve čtvrtek 9. 11. 2017 jsme pro boleradickou veřejnost připravili pěknou akci s názvem Den otevřených dveří – Zamykání školní zahrady. Po celý den byly dveře naší školy otevřené a každý zájemce mohl navštívit výuku, přednášky, pracovní dílny ve škole i na zahradě. Tato akce byla podpořena v rámci projektu Místní akční plán vzdělávání na území ORP Hustopeče, reg. číslo projektu CZ.02.3.68/0.0/0.0/15_005/0002999.
V dopoledních hodinách naše rodiče provedla venkovním učením paní Mgr. Michaela Rychtecká, metodička programů školského zařízení Lipka Brno. Připravila si besedu na téma Venkovní učení a jeho význam pro děti a žáky. Rodiče se zajímali zejména o význam a smysl trávení času venku, o prožitkové učení, ale i rizika venkovního učení a jejich předcházení. Navštívili s paní Rychteckou čtyři stanoviště žákovských dílen, sledovali didaktické cíle učitelů při výuce o krajině Boleradic, rostlinách, zvířatech a počasí.
Během dopolední i odpolední části programu se  mohli přítomní návštěvníci občerstvit zdravými dobrůtkami: naše paní kuchařky připravily pomazánku z pohanky a pomazánku z dýně hokaido. Šikovné žačky s paní asistentkou napekly: buchtu z červené řepy, jablečnou buchtu se skořicí a kefírovou buchtu s meruňkami. Také nápoje – teplé i studené – měl každý k dispozici.
Již od 13.00 hodin byla připravena přednáška pana Ing. Zdeňka Hladíka z Asociace kuchařů a cukrářů ČR na téma Zdraví a vitalita na talíři. Přednáška byla interaktivní a tvořivá, každý z účastníků si mohl zkusit sestavit jídelníček a pro opravdové nadšence byla připravena možnost ověřit si získané kompetence. Zdravé stravování naše rodiče skutečně zajímá, proškolit se však přišly i všechny paní kuchařky.
Pro ty, kteří raději pracují s dětmi, jsme nachystali zdravou dílničku, a to výrobu pečeného čaje. V celé škole vonělo ovoce a med, do výroby se s našimi asistentkami zapojily nejen děti, ale i rodiče. Druhá část dětí posilovala svoje zdraví v tělocvičně při sportovních hrách.
Počasí nám v tento den naštěstí přálo, takže jsme se mohli po 15. hodině opět přesunout na školní přírodní zahradu. Učitelé a naši žáci zde vysadili nové stromky a keře, osadili venkovní záhon na zelené střeše přístřešku na odpadové nádoby, který vyrobili obecní zaměstnanci. Společně s rodiči jsme se pustili i do výroby veselých ozdůbek ze dřeva, procházky zahradou a na závěr jsme si opekli špekáčky. Jsme moc rádi, že jsme se mohli společně setkat při zajímavých aktivitách, předat si zkušenosti a společně prožít pěkný podzimní den.

Mgr. Milena Emmerová